Oklejanie mebli – wszystko co musisz wiedzieć, aby wykonać to prawidłowo i uniknąć błędów

Stare meble, których nie chcemy wymieniać przez wzgląd na duże koszty czy konieczność wykonywania remontu, możemy odnowić za pomocą oklein meblowych. Na rynku dostaniemy wiele takich produktów o różnych kolorach i wzorach, które bez trudu można wykorzystać w różnych pomieszczeniach. Trudność może sprawić samo oklejanie mebli. Jak zrobić to poprawnie i uniknąć błędów wpływających na efekt? O tym będzie nasz artykuł.

Oklejanie mebli – o czym należy pamiętać?

Decydując się na oklejanie mebli za pomocą dostępnych w sklepach oklein, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na początek warto przemyśleć dobór okleiny. W zależności od pomieszczenia można postawić na produkt elastyczny i wodoodporny – szczególnie gdy oklejamy meble w kuchni czy w łazience. Kolejną kwestią jest właściwe przygotowanie powierzchni do oklejania. Dla doskonałego efektu należy zadbać o jej gładkość i czystość, a szczególnie usunięcie tłuszczu. Można to osiągnąć poprzez szlifowanie powierzchni papierem ściernym. Doskonale wygładzi powierzchnię i sprawi, że okleina będzie prezentować się dużo lepiej. Następnie należy usunąć wszelkie uchwyty i śrubki. Jedną z najtrudniejszych kwestii podczas oklejania mebli jest właściwie przycięcie tapety. Bardzo ważne jest, aby dokładnie zmierzyć powierzchnię oraz dodać kilka centymetrów tapety na zakładkę, zapobiegając zniszczeniom okleiny i efektowi, który zupełnie nie spełni oczekiwań pod względem wizualnym.

 

Oklejanie mebli na sucho – krok po kroku

Zabierając się za samodzielne oklejanie mebli, musimy pamiętać o przygotowaniu potrzebnych narzędzi. Będzie to:

  • wybrana okleina;
  • nożyk;
  • ołówek; metrówka;
  • rakla;
  • papier ścierny.

Zgromadzenie narzędzi w jednym miejscu pozwoli na szybszy przebieg prac i dokładne ich przeprowadzenie. Następnie należy wygładzić i odtłuścić powierzchnię, zadbać o niwelowanie nierówności i wszelkich zgrubień na powierzchni. Kiedy jest gotowa, możemy przejść do montażu okleiny. Wybraną tapetę kładziemy od góry do dołu – nie odwrotnie. Należy narysować miarę na wewnętrznej stronie, używając metrówki i ołówka, następnie odciąć odpowiednią długość nożykiem, zachowując kilkucentymetrowy zapas. Kiedy okleina jest gotowa, zdejmujemy papier zabezpieczający klej i przykładamy ją do mebla, starannie, dociskając okleinę do powierzchni za pomocą rakli. Co ważne, nie należy zdejmować całego papieru, a jedynie po kawałku, po uprzednim upewnieniu się, że poprzednia część została dobrze dociśnięta.

Oklejanie mebli na sucho – co następnie?

Kiedy nasza okleina została umieszczona na powierzchni mebli, należy przyjrzeć się, jak się prezentuje. W sytuacji, kiedy na powierzchni zauważymy pęcherzyki powietrza, nie musimy się martwić, gdyż wystarczy igła, za pomocą której możemy je przekuć, wypuszczając w ten sposób powietrze. Następnie należy nacisnąć okleinę i gotowe! Efekt z pewnością przejdzie najśmielsze oczekiwania! Warto pamiętać, że zbędne kawałki folii powinno się odciąć za pomocą nożyka. W celu utrwalenia całego efektu i dobrego zamocowania okleiny do powierzchni mebli można zastosować suszarkę do włosów, której ciepły strumień pozwoli na jej jeszcze lepsze utrwalenie. Dobrze jest jednak, aby nie przegrzać powierzchni, gdyż zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do powstania uszkodzeń.

Oklejanie mebli na mokro – jak to zrobić?

Wiele osób do oklejania mebli stosuje metodę mokrą, która polega na spryskiwaniu warstwy klejącej wodą wymieszaną z płynem do naczyń. W tym celu należy przygotować powierzchnię mebli tak, jak w przypadku metody suchej. Następnie należy zdjąć papier ochronny z okleiny i spryskać powierzchnię warstwy kleju wodą z płynem oraz powierzchnię mebli. Właśnie wtedy można rozpocząć proces nakładania tapety od góry do dołu, korzystając z rakli. Kiedy powstaną nierówności czy pęcherzyki powietrza, można usunąć je przy pomocy igły i suszarki do włosów.

 

Wiele osób decyduje się na oklejanie mebli, jednak czy wszystkie powierzchnie można swobodnie oklejać? Okazuje się, że rewelacyjnego efektu możemy spodziewać się w przypadku mebli o płaskich frontach, co daje szanse odrestaurowania wielu starych mebli. Nadmiar żłobień i zdobień może skutecznie wykluczyć nasze meble z możliwości ich oklejenia. W celu ich odnowienia można skorzystać z farb przeznaczonych do malowania mebli.

Oklejanie mebli Poznań – czy warto skorzystać z oferty specjalistów?

Oklejanie mebli w Poznaniu i wielu innych miastach Polski staje się bardzo popularne, gdyż jest szansą na podarowanie drugiego życia posiadanym elementom wyposażenia. Choć dla wielu z nas może wydawać się to proste, wymaga wiele cierpliwości i dokładności, gdyż nieuważność może doprowadzić do nieestetycznych zgrubień, szczególnie jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie oklejanej powierzchni. Właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobrze zna się na swojej pracy i szybko poradzi sobie z oklejeniem najtrudniejszych i wymagających powierzchni. Coraz więcej osób okleja szafy, komody, szafki kuchenne czy łazienkowe, gdyż może w ten sposób podarować swoim meblem drugie życie.

Galeria
Polskie Meble
Adres: Al. Solidarności 34
Poznań
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-18

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.