Jak dobrać odpowiednią lampę do pomieszczenia?

Dobór oświetlenia do pomieszczenia stanowi jeden z ważniejszych punktów podczas planowania i aranżowania wnętrz. Obecnie na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym można pięknie zaaranżować światło w domu oraz biurze. Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia?

Intensywność światła, które znajduje się w pomieszczeniu to indywidualna sprawa każdego z nas. Jedni lubią przestrzenie mocno oświetlone. Inni skłaniają się bardziej do oświetlenia romantycznego – przygaszonego, które delikatnie rozjaśnia przestrzeń. To jakie oświetlenie wybierzemy zależy od naszych potrzeb i tego do jakiego pomieszczenia będzie ono dedykowane.

Salon SALOMONA

Salon SALOMONA

Salon Rad-Pol

Oświetlenie przestrzeni do pracy czy np. do odrabiania lekcji musi posiadać mocniejsze punkty świetlne niż przestrzeń dedykowana do relaksu. Miejsce gdzie będziemy odpoczywać powinno charakteryzować się nienachalnym oświetleniem, które pomoże się nam wyciszyć i w pełni się zrelaksować.

Salon LUXMAN LAMPY

Salon RAD-POL

Przy wyborze światła zwracajmy koniecznie uwagę na jego kolor. Barwa ciepła czy zimna? Musimy wiedzieć, która z nich najbardziej nam odpowiada i nie będzie męczyć naszych oczu. Oświetlenie punktowe czy bardziej rozproszone? To również czynnik, o którym powinniśmy pomyśleć. Punktowy sposób oświetlenia sprawdza się w sytuacjach kiedy chcemy podświetlić wybiórczo daną przestrzeń, punkt, element. Światło rozproszone świetnie sprawdza się np. w łazience, kuchni, jadalni. Ciekawym rozwiązaniem jest liniowy system oświetlenia. Idealnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych -  dużych pomieszczeniach typu open space. 

Salon Italmeble

Salon Italmeble

I tu nasuwa się kolejne pytanie: oświetlenie podłogowe czy górne? Na rynku znajdziemy wiele ciekawych projektów lamp rozwiązań, które spełnią nasze oczekiwania. Stojąca przy sofie lub narożniku lampa idealnie sprawdzi się podczas czytania książki, prasy. Kinkiety zawieszone na ścianach pozwolą nadać wnętrzu niesamowitego klimatu. Pomogą podświetlić ważny dla Ciebie element wystroju wnętrza np. obraz. Żyrandole, lampy sufitowe oświetlą całe pomieszczenie – jednak tu należy zastanowić się czy światło ma się również rozpraszać po suficie czy ma być skierowane wyłącznie ku dołowi. To będzie miało znaczący wpływ na wybór produktu, który zawiesimy w domu. Lampa wykonana ze szkła, kryształu lub innego tworzywa przepuszczającego światło pozwoli oświetlić przestrzeń całą swoją formą. Lampy posiadające obudowę pełną np. wykonaną ze stali lub drewna będą kierować światło w kierunku jego ujścia. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć światłem, które znajdzie się w przestrzeniach naszego domu, mieszkania czy biura. Może ono stworzyć klimat, który tylko będzie potęgować piękno przestrzeni w jakiej żyjemy.


Aktualności