Jak powiększyć mały salon? Poznaj 3 wskazówki

Kupując mieszkanie często spotykamy się z problemem małych, nieustawnych pomieszczeń. Czy da się je jakoś zaaranżować? A może jest jakiś sposób na optyczne powiększenie przestrzeni?

W trzech krokach podpowiadamy co należy zrobić aby przestrzeń np. Twojego salonu dobrze się prezentowała oraz była funkcjonalna.

  1. Nadaj odpowiednie kolory pomieszczeniu. Jasne barwy pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń. Pamiętaj! Jeśli chcesz aby pomieszczenie wydawało się optycznie wyższe możesz wprowadzić odstęp pomiędzy ścianą, a sufitem przeciągając kolor sufitu na ścianę. Dzięki kolorom można modelować optycznie wielkością pomieszczenia. Ściana pomalowana na ciemno optycznie skraca pomieszczenie. Jeśli chcemy je wydłużyć wystarczy pomalować dwie ściany na ciemny kolor. Pozostawiając resztę jasnych otrzymamy upragniony efekt.

  1. Aranżuj przestrzeń z głową. Wybierając odpowiednie meble do np. salonu pomyśl najpierw jak będziesz spędzać w nim czas. Wygodna kanapa, narożnik, najlepiej z funkcją spania sprawdzi się idealnie i nie raz będzie tym meblem, o którym będziecie myśleć w ciągu dnia (w kontekście odpoczynku). Komody czy szafki do salonu – sprawdzą się idealnie. Pamiętaj jednak aby były pojemne i w momencie otwierania nie zawadzały o inne meble. Aranżując przestrzeń salonu nie możemy przekombinować. Ważne jest to aby przestrzeń nie została zagracona. Meble mają być proporcjonalne do pomieszczenia. Ustawiając je pamiętaj aby mieć swobodne dojście do okna warto przecież czasem przewietrzyć pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem dzięki któremu możemy nadać wnętrzu dodatkowej przestrzeni jest zamontowanie w nim luster. Odbijające się w nich światło rozświetli pomieszczenie, a tym samym stworzy wrażenie jakby pokój był większy.

  1. Dobierz odpowiednie tkaniny i oświetlenie. Dysponując małą przestrzenią do aranżacji musimy pamiętać o tym aby tkaniny, które będą się w niej znajdywały nie przytłaczały. Stawiajmy na rozwiązania jasna, jednokolorowe. Akcentem może być fotel, czy kanapa z różnobarwną tkaniną, ale unikajmy zbyt wielu takich rozwiązań. Ważnym punktem przy wyborze tkanin jest również to aby nie były zbyt ciężkie. Zwiewne zasłony, lekkie narzuty, koc z frędzlami. Wszystko to nada odpowiedniego charakteru. Tak aby spędzając czas w salonie nie czuć się przytłoczonym. Kolejnym ważnym aspektem jest dobrane oświetlenie. Skierowane ku górze światło np. lampa podłogowa nadaje wnętrzu dodatkowych wymiarów. Tworzy klimat, który pomaga się zrelaksować i co najważniejsze odpocząć po dniu pełnym wrażeń.  

Aktualności