Kuchnia to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Musi być estetyczna, a jednocześnie spełniać swoje funkcje. Oświetlenie w kuchni odgrywa kluczową rolę – to nie tylko kwestia praktyczności, ale także istotny element dekoracyjny. Wybierając odpowiednie lampy, kuchnia nabierze oryginalności i unikalnego charakteru. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu stworzymy przytulny kącik do rodzinnych spotkań oraz miejsce, do którego będziemy chcieli wracać.
Często mówi się, że kuchnia to serce domu. Jak więc zadbać o praktyczne rozwiązania w oświetleniu?
Światło Główne
To najważniejszy rodzaj oświetlenia, który rozświetla całe wnętrze. Zapewnia równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu.
Najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe (wiszące), plafony lub żyrandole. Do wnętrz nowoczesnych, industrialnych bądź loftowych pasują modele z kloszami metalowymi lub miedzianymi. Natomiast do klasycznych wnętrz idealnie wpasują się lampy drewniane, szklane lub z materiałowymi kloszami.
Światło Zadaniowe
Rozwiązanie, które pozwala oświetlić konkretne obszary, takie jak blat roboczy, wnętrze szafek, wyspa kuchenna oraz zlewozmywak. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rozjaśnić dany obszar. Zastosowanie światła zadaniowego pozwala skoncentrować się na wybranej części kuchni bez konieczności korzystania ze światła głównego. To rozwiązanie najczęściej znajduje swoje zastosowanie w godzinach wieczornych.
Najlepiej stosować żarówki LED o większej mocy, które zapewniają skoncentrowane światło. Alternatywą są lampy w oprawach lub listwy LED pozwalające na regulację kierunku padania światła oraz jego natężenia.
Światło Dekoracyjne
Światło dekoracyjne pozwala nadać pomieszczeniu oryginalnego i przytulnego klimatu. Dekoracyjne żarówki bądź kolorowe oświetlenie LED dopełniają kuchnię. Małe akcenty odgrywają kluczową rolę w tworzeniu spójnego wnętrza.
Kolor Światła i Atmosfera
Kolor oświetlenia odgrywa kluczową rolę w budowaniu atmosfery:
Ciepłe światło (2700-3000K) – Tworzy przytulną i relaksującą atmosferę. W kuchni sprawdzi się jako oświetlenie dekoracyjne, a ciepłą barwę często można zauważyć w jadalniach bądź salonach.
Neutralne światło (3500-4100K) – Najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Doskonale nadaje się do pracy w kuchni.
Chłodne światło (5000-6500K) – Rzadziej stosowane w domowych kuchniach, częściej wybierane dla sterylnych pomieszczeń. Chłodne światło również jest w stanie nadać wnętrzu nowoczesnego charakteru.
Oświetlenie w kuchni to kluczowy element, który łączy funkcjonalność z estetyką. Dobrze zaplanowane światło główne zapewnia równomierne oświetlenie, światło zadaniowe ułatwia pracę, a dekoracyjne dodaje charakteru i tworzy atmosferę. Wybierając odpowiednie lampy i bawiąc się kolorami światła, można stworzyć kuchnię, która będzie nie tylko praktyczna, ale również wyjątkowo przytulna i stylowa. Wszystkie rozwiązania i akcesoria do stworzenia wymarzonej kuchni znajdziesz w Galeria Polskie Meble w Poznaniu, w salonach miedzy innymi – Luxman lampy, Meble Merda, Halupczok Kuchnie i Wnetrza bądź Hast Home.